Kancelář školy: 577 431 309
Ředitelka školy: 577 431 387
Zástupkyně ředitelky školy: 577 019 051
Školní družina: 734 574 869
Jídelna: 734 574 899,
Školník: 734 574 889
E-mail: zsmalse@zsmalse.cz
IČ: 71 008 144  IZO: 102 319 499

Datová schránka: 6cpmunv

 

 

Jste zde

Activities calendar

05 Květen 2019

Když se spojí nápad Anety a žákovského parlamentu a společně s vedením školy získají podporu na radnici…

 

Podařilo se zajistit atraktivní preventivní program pro nejstarší žáky nejen naší školy.

 

V letošním roce patří mezi dospělými i mládeží k nejoblíbenějším filmům Bohemian rapsody. Díky tomu se i mezi dospívající znovu vrací obliba skupiny Queen. Žáci si prozpěvují jejich písně, zajímají se o život jednotlivých hudebníků. Doposud možná ani netušili, že osobní komorník Freddiho Mercuryho Peter Freestone žije již 15 let v Praze a byl po boku Freddieho do konce jeho života. Byl jeho přítelem, kamarádem, manažerem a jako velkou výzvu po smrti Freddieho si vzal to, aby seznamoval mladé s nebezpečím neuváženého, neřízeného života, které může přinášet řadu zdravotních rizik. V současné době se podílí na mnoha projektech, od obsáhlých přednášek o hudební legendě přes přednášky pomáhající rozšířit povědomí o nemoci AIDS až po výuku hovorové angličtiny. Vznikl TFA Projekt (TITANIC FREDDIE AIDS), ve kterém český zpěvák Milan Šatník uvádí paralelu dvou světoznámých "gigantů" jako je Titanic, nepotopitelná zaoceánská loď, a Freddie Mercury, fenomenální rocková legenda. Oba tyto pojmy byly zničeny maličkostí ve srovnání s jejich velikostí. Pan Peter Freeston přidal smutný a tragický příběh od toho, jak se světová legenda nakazila virem HIV, až do momentů, kdy Freddie umíral. Autoři uvádějí, že tento projekt se drží hesla "BEZ CENZURY", neboť jen tak lze přenést informace o nemoci, pro kterou dodnes stále neexistuje lék a která bohužel stále zabíjí.

 

Díky Facebooku se jedna naše žákyně - Aneta - o projektu dozvěděla a přišla se mne zeptat, zda by nebylo možné se také zapojit. Zjišťovala jsem podrobnosti, dokonce komunikovala s organizátory, získala podporu spolužáků a parlamentu. Její aktivita a houževnatost se mi líbila, s projektem jsem se v rámci možností seznámila a snažila jsem se jednat s organizátory o zajištění pro naši školu brzkého termínu i příznivé ceny. Zároveň jsem jednala s paní náměstkyní Francovou o možnosti realizace preventivního programu na více zlínských školách. Podařilo se. V květnu a červnu se projekt uskuteční v těch školách, které měly zájem, navíc bude uhrazen z prostředků zřizovatele vyhrazených na prevenci sociálně patologických jevů.

 

Děkujeme, Aneto, za původní impuls a aktivitu, díky které se nejstarší žáci školy mohou projektu zúčastnit.

 

Projekt bude probíhat v angličtině, některé pasáže budou překládány tak, aby je žáci pochopili. Jedná se o otevřené zpovědi, týkající se intimního života, proto budeme prostřednictvím elektronické žákovské knížky žádat rodiče o vyjádření souhlasu s účastí jejich dítěte na této akci.

 

Více informací, případně reakcí rodičů, můžete najít např. na stránkách pardubického tisku nebo na:

https://www.televizeseznam.cz/video/slavni/klicovy-muz-zivota-freddiho-mercuryho

 

Mgr. Alena Grajciarová, ředitelka školy

 

 

 

Názorná víkendová výuka dějepisu

Možná i vy patříte k těm, kteří si z historie zapamatují spíše to, co je spojeno s více vjemy, než to, co uslyšíte v hodinách, nebo uvidíte na obrázku. Ráda žákům vyprávím, jak různé zájmové skupiny připravují rekonstrukce historických bitev (např. z období napoleonských válek v prosinci Bitva tří císařů u Slavkova, z období husitství bitva u Sudoměře…).

 

Tentokrát se docela blízko od Zlína odehraje jedna z bitev Třicetileté války, dobývání Kroměříže Švédy. Při tomto dobývání města před 376 lety Kroměříž utrpěla velkou ránu. Švédská vojska město obsadila, vyplenila a srovnala se zemí, zůstalo stát pouze několik domů.

 

Období Třicetileté války, do kterého patří i bitva o Kroměříž, probíráme v květnu a červnu v sedmém ročníku. Spojení s názornou ukázkou, kde si můžete prohlédnout repliky historické zbroje, oblečení, sobotní rekonstrukci bitvy v Podzámecké zahradě a taktiku boje mohu vřele doporučit také žákům ostatních ročníků, rodičům a zájemcům o historii. Celá akce je zdarma.

 

Program:
Pátek 10. 5.
20.00 / Vojenské tažení městem a
přesun armád ze zadní části Pionýrské louky na Velké náměstí (Kojetínská – Třebízského – Velké náměstí)
20.30 / Koncert skupiny Tempus (Velké náměstí)
Sobota 11. 5.
10.00 / Vojenské tažení  (Vejvanovského – Moravcova – Farní – Velké náměstí)
10.30 / Krátký ozbrojený střet u zámku (Sněmovní náměstí)
13.30 – 15.00 / Představení vojsk třicetileté války (Podzámecká zahrada), možnost nahlédnout do vojenského ležení
15.00 Bitva
z roku 1643, kdy vojska švédského generála Lennarta Torstensona vpadla přes Čechy podruhé na Moravu, osvobodila zde švédskou posádku Olomouce a s pomocí odbojných Valachů vyplenila Kroměříž (Podzámecká zahrada)

 

Informace jsem čerpala z uvedených zdrojů:

https://www.mesto-kromeriz.cz/aktuality/tiskove-zpravy/v-podzamecke-zahrade-dojde-k-rekonstrukci-slavne-bitvy-se-svedy/

www.novinkykraje.cz