Mezinárodní spolupráce s Holandskem II.

Vážení rodiče

Informuji Vás o dalších krocích v navazování spolupráce s groningenskou školou. Připravujeme větší představení naší školy – videoprezentaci, kterou jsme slíbili zaslat jako odpověď na představení holandských žáků.

Pokud máte nápad, na co by bylo dobré nezapomenout, pošlete nám podněty do 15. 5. 2019 prostřednictvím EŽK, školního parlamentu, Ouška nebo na emailovou adresu zsmalse@zsmalse.cz Pokud jste ochotni nám pomoci se zpracováním zadání i jinak, budeme rádi. Na splnění tohoto úkolu máme pouze měsíc. Další krátké videopozdravy nebo prezentace z běžných školních činností budou probíhat souběžně.

Mrzí nás, že se v letošním školním roce neuskutečnila námi plánovaná návštěva holandských dětí u nás. Zřejmě jsme si představovali, že některé věci půjdou pružněji, třeba tak, jak jsme zvyklí, když se zařizují běžné zahraniční pobyty pro žáky. Proto jsme připravili program, sestavili jídelníčky, předjednali možnost ubytování u vás, v hostitelských rodinách, hovořili o sestavování videovizitek žáků … Bohužel se akce nepodařila realizovat.

Přesto děkuji všem rodičům žáků druhého stupně, kteří nám vyšli vstříc a nabídli možnost ubytování a stravování dětí. Jsem ráda, že mezi vámi bylo tolik ochotných rodin. Je vidět, že na formu výměnných pobytů jsme z české strany připraveni.

Přesto jsme tento školní rok v oblasti spolupráce nezaháleli.

Během roku se domluvil rámec spolupráce, vznikla časová osa aktivit, naše návrhy byly zkonzultovány v Nizozemí v rámci jednání o dalších reálných krocích partnerů.

Proběhla iniciační jednání s podporou zahraničních úřadů obou zemí. Spolu s paní náměstkyní Francovou jsem měla možnost navštívit českou velvyslankyni v Holandsku Mgr. Janu Reinišovou v Haagu i honorárního konzula České republiky v Groningenu pana Alberta Jana Postmu, navštívit vedoucího odboru školství v Groningenu Jana Keeyse i vedení vytipované školy. Získaly jsme vzájemný příslib podpory naší spolupráce i konkrétních návazných jednání. V dubnu 2019 došlo k dalšímu osobnímu setkání paní ředitelky Marike Venema, paní zástupkyně Bernou Fietsma a dalších pracovníků vedení školy OBS Karrepad, tentokráte u nás, k přijetí na radnici i k několika jednáním v naší škole. Na programu byla prohlídka areálu, celé školy, hlavně družiny, jídelny a mateřské školy, které v této podobě v Holandsku nemají.

V příštím školním roce se můžeme v říjnu těšit na návštěvu některých českých vyučujících v Groningenu, v listopadu na návštěvu představitelů školy u nás a na podpis memoranda, v dubnu konečně něco dalšího pro žáky. Máme v plánu uspořádat zájezd do Nizozemí a navštívit Groningen!

Na navázání zahraniční spolupráce mezi žáky naší školy a žáky stejné věkové skupiny v zahraničí jsme pracovali celý tento školní rok. Možná vás napadne, že nejlepší by bylo zkontaktovat se s dětmi, které jsou anglickými rodilými mluvčími. Slyšeli bychom tu správnou angličtinu, správnou výslovnost, učili bychom se reálie v praxi právě u „zdroje“. Vždyť tolik škol jezdí do Anglie. Ale to, aby i druhá strana jezdila do Česka, to není obvyklé.

Zvolili jsme trochu složitější cestu, která by nám měla přinést dlouhodobější efekt ve více oblastech, nejen poučit se při krátkodobém pobytu v zahraničí. Měli jsme velké štěstí, že v době, kdy jsme řešili tyto otázky, se náš zřizovatel, město Zlín, snažilo obnovit spolupráci s partnerským Groningenem a vedení obou měst tak spolupráci škol podpořilo.

Vzhledem k tomu, že zkušenosti se zahraničními výjezdy máme, věřím, že akci dokážeme dobře připravit a dětem přinese nejen hodně poznání, ale také radost z nových přátelství a povzbuzení při další výuce cizího jazyka.

Alena Grajciarová, ředitelka školy