školní družina

Slanická stezka

Vážení rodiče, milé děti,

vychovatelky školní družiny pro Vás opět nachystaly zábavně-naučnou stezku, tentokrát kolem pramene Slanice. Začátek stezky je u můstku za průmyslovým objektem Obzor a dále Vás navede vyznačená trasa.

Pokud dojdete až do cíle, v což věříme, budeme rády za zaslanou rodinnou fotografii do Vašeho Týmu školní družiny. :)

za vychovatelky školní družiny

Kamila Švardalová

Kouzlení na sněhu

Na lopatování a bobování to už v pátek nebylo, ale poslední zbytky sněhu jsme v družince využili k vytváření různých motivů a obrazců na hřišti pod školou.
A  veselým smajlíkem zdravíme všechny žáky, kteří tady
s námi zatím ještě být nemohou. Moc se na Vás těšíme!! :-)

Se srdcem na dlani

Na 14. únor připadá v kalendáři Den svatého Valentýna. Tento svátek je určen především pro zamilované, ale nechtěli jsme jej v družince přejít bez povšimnutí. Pojali jsme jej však trošku jinak. Připomněli jsme si důležitost nejen lásky, ale i přátelství, kamarádství, vzájemné opory, sounáležitosti, ohleduplnosti a důvěry. Z otisků dlaní rukou našich dětí vzniklo krásné společné výtvarné dílko, které bude nějaký čas nejen zdobit chodbu před naší družinkou, ale i připomínat důležitost podaných rukou se srdcem na dlani v ten pravý čas.

Staráme se o zvířátka

V naší školní družině se s dětmi staráme nejen o ptáčky, ale i o lesní zvěř. Zima je stále v plném proudu, tak určitě přivítají naši pomoc. Do krmelce, který máme kousek za školou, jim pravidelně nosíme suché pečivo, jablka, mrkev i sůl.

Dostaveníčko u krmítka

Mnozí drobní pěvci, kteří v našich krajích zůstávají i přes zimu, by bez naší pomoci zbytečně strádali. Naše krajina s intenzivním hospodařením nabízí totiž stále méně zdrojů přirozené potravy, proto je přikrmování ptáků přes zimu důležité.

Na náš školní pozemek jsme přikoupili další krmítka a odpoledne v družince se s dětmi o ptáčky staráme. Nejběžnějšími návštěvníky krmítek jsou sýkorky, vrabci, kosi, zvonci, pěnkavy, čížci a občas se může objevit i sojka nebo strakapoud. A že ptáčky celkem rozmazlujeme! Kromě různých semínek, směsí pro ptáčky, lojových koulí, jsme jim pořídili i krmítko ve tvaru žaludu plné arašídů. :)

Eskymácké iglů? Žádný problém!

Loňská zima nám vůbec nepřála, ale letos jsme se sněhu konečně dočkali a ihned toho odpoledne v družince využili. Vytáhli jsme sáně, boby, lopaty a užívali si ježdění na kopci před školou. Zvládli jsme i sněhuláka, eskymácké iglů a nechyběla ani pořádná koulovačka. Po hodině dovádění se nikomu zpět do školy nechtělo. Snad nám sníh vydrží co nejdéle. J

Tři králové - tematický týden

Kromě toho, že vychovatelky a asistentky naší školy seznámily žáky školní družiny s tradicí Tří králů, tak se i celý týden v družině nesl v tomto duchu. Znovu jsme si připomněli legendu, kdo byli mudrcové Kašpar, Melichar a Baltazar a jaké zvyky se ještě v současné době dodržují. Hráli jsme Tříkrálové pexeso i Dobble, poslouchali koledy.

Ale hlavním našim společným cílem bylo výtvarné ztvárnění putování Tří králů zasněženými městy, kdy jim na celou cestu svítila Betlémská hvězda. Úkoly jsme si rozdělili, někteří vytvářeli krásné domy, jiní koně nebo velbloudy, druzí namalovali lesní krajinu a Betlémskou hvězdu. Výsledek se nám myslím podařil, zatím nám zpříjemňuje atmosféru na chodbě před školní družinou.

Zimní družinová stezka

Vychovatelky školní družiny připravily na vánoční prázdniny pro rodiče a jejich děti zábavně-naučnou stezku plnou zajímavých úkolů a informací. A protože počasí během prázdnin moc nepřálo a všichni se tam nevydali, prošli jsme si trasu společně ve školní družině.

S úspěchem jsme dorazili až do cíle. Terén byl však náročný, tak se tímto rodičům omlouváme za zablácené boty. :(

Tři králové

K jedné z hezkých zvyklostí na naší škole patří seznámení žáků naší školy s tradicí Tříkrálového koledování. I přes současné obtížné období jsme se této akce ani letos nechtěli vzdát. Vychovatelky a asistentky naší školy v rolích Kašpara, Melichara a Baltazara připomenuly historii jejich cesty, při které zvěstovali narození děťátka v Betlémě a zároveň prosili o milodary.

Letošní koledování bylo opravdu netradiční, místo zpěvu zněla hudba z reproduktorů a tváře Tří králů zakrývaly roušky. V koledě se zpívá "zdraví, štěstí, vinšujeme Vám", a to je opravdu asi to nejdůležitější, co si teď všichni přejeme.

Pevně doufáme, že v příštím roce to již bude "jak za starých časů". Alespoň prostřednictvím přiložených fotografií posíláme pozdrav všem žákům, kteří tady s námi dnes nemohli být.

Družinová zimní stezka pro rodiče s dětmi

Vážení rodiče, milé děti,

pokud během vánočních svátků budete mít čas a chuť se projít do lesa nad naší školou, bude Vás tam čekat malé překvapení.

Vychovatelky školní družiny nachystaly zábavně-naučnou stezku, kde Vás na 21 stanovištích čeká plno zajímavých otázek i úkolů. Začátek stezky najdete na našem oblíbeném místě v lesíku za školkou a dál Vás navede vyznačená trasa.

Na stezku se dostanete lesem od Slanice směrem k zadní straně školy. Areálem školy nechoďte.

Pokud dojdete až do cíle, což pevně věříme, budeme rády za zaslanou rodinnou fotografii do Vašeho Týmu školní družiny. ☺

Přejeme Vám krásné Vánoce a těšíme se na Vás v novém roce 2021!

Za vychovatelky školní družiny

Bc. Kamila Švardalová