školní družina

Táboráček s opékáním

Konec školního roku se kvapem blíží, a tak byl ten správný čas ke společnému opékání. Krásné ohniště máme hned nad školou, posezení jsme přesunuli do stínu lesa, tak nás ani velmi horké počasí nezaskočilo. Špekáčky byly vynikající a kdo nechtěl, opekl si třeba jen chleba.

Slet čarodějnic

Čarodějnice a jiné bytosti i letos navštívily školní družinu. Byly malé i velké, živé i z papíru, nechyběla ani černá kočka. Jen to jejich "pálení" jsme o rok odložili :)

Malí zahradníci

Ke zdravé škole určitě patří i zdravá strava, a pokud jsou suroviny k její přípravě vlastnoručně vypěstované, o to lépe.

Velmi brzy po našem návratu do školy jsme se s chutí v družince dali do zvelebení  naší zahrádky ve školním atriu. Máme tady šest krásných vyvýšených záhonů, ve kterých budeme pěstovat nejen zeleninu, ale i bylinky. Nejprve bylo potřeba záhonky upravit, především dosypat čerstvou hlínu. A hned jakmile se počasí trošku umoudřilo, jsme se pustili do práce.

Zvládli jsme zasadit kedlubny, mrkev, ředkvičky, hrášek, cibulky, různé druhy dýní, cuketu, hrášek a bazalku. Ještě nás čekají fazolky, rajčátka, petržel, pažitka, ale ty zatím čekají v teple.

Věříme, že budeme v pěstování úspěšní a čerstvou domácí zeleninu a bylinky použijeme třeba na zdravé občerstvení odpoledne ve školní družině nebo předáme do školní kuchyně k obohacení našeho jídelníčku. Moc nás to baví, tak nám držte palce! :)

Slanická stezka

Vážení rodiče, milé děti,

vychovatelky školní družiny pro Vás opět nachystaly zábavně-naučnou stezku, tentokrát kolem pramene Slanice. Začátek stezky je u můstku za průmyslovým objektem Obzor a dále Vás navede vyznačená trasa.

Pokud dojdete až do cíle, v což věříme, budeme rády za zaslanou rodinnou fotografii do Vašeho Týmu školní družiny. :)

za vychovatelky školní družiny

Kamila Švardalová

Kouzlení na sněhu

Na lopatování a bobování to už v pátek nebylo, ale poslední zbytky sněhu jsme v družince využili k vytváření různých motivů a obrazců na hřišti pod školou.
A  veselým smajlíkem zdravíme všechny žáky, kteří tady
s námi zatím ještě být nemohou. Moc se na Vás těšíme!! :-)

Se srdcem na dlani

Na 14. únor připadá v kalendáři Den svatého Valentýna. Tento svátek je určen především pro zamilované, ale nechtěli jsme jej v družince přejít bez povšimnutí. Pojali jsme jej však trošku jinak. Připomněli jsme si důležitost nejen lásky, ale i přátelství, kamarádství, vzájemné opory, sounáležitosti, ohleduplnosti a důvěry. Z otisků dlaní rukou našich dětí vzniklo krásné společné výtvarné dílko, které bude nějaký čas nejen zdobit chodbu před naší družinkou, ale i připomínat důležitost podaných rukou se srdcem na dlani v ten pravý čas.

Staráme se o zvířátka

V naší školní družině se s dětmi staráme nejen o ptáčky, ale i o lesní zvěř. Zima je stále v plném proudu, tak určitě přivítají naši pomoc. Do krmelce, který máme kousek za školou, jim pravidelně nosíme suché pečivo, jablka, mrkev i sůl.

Dostaveníčko u krmítka

Mnozí drobní pěvci, kteří v našich krajích zůstávají i přes zimu, by bez naší pomoci zbytečně strádali. Naše krajina s intenzivním hospodařením nabízí totiž stále méně zdrojů přirozené potravy, proto je přikrmování ptáků přes zimu důležité.

Na náš školní pozemek jsme přikoupili další krmítka a odpoledne v družince se s dětmi o ptáčky staráme. Nejběžnějšími návštěvníky krmítek jsou sýkorky, vrabci, kosi, zvonci, pěnkavy, čížci a občas se může objevit i sojka nebo strakapoud. A že ptáčky celkem rozmazlujeme! Kromě různých semínek, směsí pro ptáčky, lojových koulí, jsme jim pořídili i krmítko ve tvaru žaludu plné arašídů. :)

Eskymácké iglů? Žádný problém!

Loňská zima nám vůbec nepřála, ale letos jsme se sněhu konečně dočkali a ihned toho odpoledne v družince využili. Vytáhli jsme sáně, boby, lopaty a užívali si ježdění na kopci před školou. Zvládli jsme i sněhuláka, eskymácké iglů a nechyběla ani pořádná koulovačka. Po hodině dovádění se nikomu zpět do školy nechtělo. Snad nám sníh vydrží co nejdéle. J

Tři králové - tematický týden

Kromě toho, že vychovatelky a asistentky naší školy seznámily žáky školní družiny s tradicí Tří králů, tak se i celý týden v družině nesl v tomto duchu. Znovu jsme si připomněli legendu, kdo byli mudrcové Kašpar, Melichar a Baltazar a jaké zvyky se ještě v současné době dodržují. Hráli jsme Tříkrálové pexeso i Dobble, poslouchali koledy.

Ale hlavním našim společným cílem bylo výtvarné ztvárnění putování Tří králů zasněženými městy, kdy jim na celou cestu svítila Betlémská hvězda. Úkoly jsme si rozdělili, někteří vytvářeli krásné domy, jiní koně nebo velbloudy, druzí namalovali lesní krajinu a Betlémskou hvězdu. Výsledek se nám myslím podařil, zatím nám zpříjemňuje atmosféru na chodbě před školní družinou.

Subscribe to RSS - školní družina