Objevitelé života na planetě Zemi

Ani v posledním školním týdnu jsme nezaháleli a vydali jsme se s dětmi objevovat život v okolí našeho města Zlína i život na celé naší planetě.

První den našeho bádání jsme se rozhodli prozkoumat nejdůležitější složku přírodního prostředí planety Země – vodu. Pokrývá více než 71% zemského povrchu a bez ní by život nemohl vůbec existovat.

Od hlavy až k patě mokří jsme nejen dováděli v plaveckém bazéně pod vedením paní Mrázové, ale také se naučili základní techniky plavání. Velmi důležité bylo umět správně dýchat. Kyslík je totiž další neméně důležitou složkou života. A na život byl odborník pan Mráz. Srozumitelně a formou hry jsme se dozvěděli, jak můžeme někomu zachránit život a následně si to také vyzkoušeli. Velmi jsme se snažili a zachraňovali, jako by šlo o opravdový život. Odměnou nám byla nejen pochvala manželů Mrázových, ale také čas strávený v herně a v parku Komenského, kde jsme si pochutnali na výborné zmrzlině.

V úterý jsme se rozhodli, že se vydáme po stopách historie našeho města. Vždyť člověk zasahuje do přírody už od samého počátku svého vývoje. Prošli jsme uličkami Letné – nejstarší čtvrti města Zlína a navštívili nejedno nově opravené hřiště. Jak člověk umí přeměnit lesnatou a bažinatou krajinu jsme pozorovali z 21. budovy. Ta byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umyvadlem a klimatizací. Tímto historickým výtahem, ale i těmi moderními, jsme se dostali do nejvyššího patra, abychom pomocí dalekohledů objevili, jak vypadá naše město z pořádné výšky. Připadali jsme si jako v pohádce! Tak proč se na jednu nevydat? Vždyť Zlínský filmový festival je známý po celém světě. V sále číslo 6 jsme shlédli novou pohádku O princezně na hrášku. Kromě smíchu bylo slyšet chroupání popcornu a srkání nápojů, které nám filmové minuty báječně zpříjemnilo. V horkém letním dni to chtělo pořádně zchladit, a tak jsme opět vyrazili do parku, kde jsme pod košatými stromy našli chladivou trávu a moc příjemný stín…a samozřejmě zmrzlinu! Bez ní by to prostě nebylo ono. Navíc jsme se potřebovali trošku posilnit, vždyť do školy jsme šli opět pěšky. Kdo by se totiž v tom vedru mačkal v trolejbusu.

Ve středu se naše výprava rozhodla, že objeví život mezi nebem a zemí, a proto jsme se vydali do lanového centra v Otrokovicích. Cesta trolejbusem není žádná zábava. To trampolíny, lanovka, prolézačky, horolezecká stěna, bubliny či vodní plocha – to je panečku jiná! I když nás na chvilku zahnala bouřka pod pergolu, humor a smích nás nepřecházel. Sluníčko brzy vše vysušilo, a tak jsme si užili i písečné pláže, ledové tříště, párků v rohlíku a báječných hranolek. Všichni jsme se shodli, že tento den stál za to!

Les je další neoddělitelná složka života na Zemi, a proto jsme se rozhodli prostudovat jej blíže. Počasí se sice na nás ráno mračilo, ale vůně lesa po včerejší silné bouřce nás doslova občerstvila a dodala další chuť k objevování. Stromy poskytly báječný chládek, a tak jsme jako nic vyšlápli kopec k Majáku. Naši neutichající energii jsme zkusili vybít na tamním hřišti. Marně. Komu se to přece jen povedlo, ten dobil baterky v místní samoobsluze, kterou jsme vzali útokem. Cestou zpátky jsme poznávali stromy i květiny, bavili se o ptácích a lesní zvěři. Pod Tlustou nás čekala nejen zastávka na dalším dětském hřišti, ale také novináři. A kdo se večer díval na televizi, mohl vidět naše malé filmové hvězdy. My jsme se dnes dívali hlavně kolem sebe a učinili jsme úžasný objev. Život v lese je nádherný nejen ve čtvrtek.

Poslední páteční den jsme věnovali pozorování zvířat a rostlin z celého světa v naší krásné zoologické zahradě. Expozice jsou zde rozděleny podle jednotlivých kontinentů, díky tomu jsme mohli poznávat rozmanitost celé naší planety. Kromě exotických zvířat a rostlin jsou v zoo plakáty týkající se ochrany nejen všech druhů živočichů, ale celých ekosystémů, které jsou vzájemně propojeny a které vlastně tvoří život na planetě Zemi!

A tímto dnem je kemp Objevitelé života na planetě Zemi u konce. Doufáme, že si děti naše objevování nejen užily, ale že se také něco zajímavého dozvěděly.

Objevování zdar!

Petra Veselá a tým objevitelů